توضیحات کامل :

پاورپوینت نظریه کثرت گرا چیست

 

پاورپوینت نظریه کثرت گرا چیست شامل 40 اسلاید زیبا که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان علوم سیاسی و سایر دانشجویان مرتبط کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

 

مقدمه

موضوع قدرت و تضاد، گرچه در نظریه هاى سازمان مورد توجه بوده اما به ندرت یک بررسى نظام مند و جامع درباره آن انجام شده است. تلاشهایى که براى مطالعه “قدرت” و “تضاد” در سازمان صورت گرفته، راه را براى پیدایش نظریه جدیدى به نام «نظریه کثرت گرا» در سازمان هموار کرده است.

بر اساس این نظریه، سازمان اساساً بر پایه تضاد استوار شده است. سازمان، صحنه تضاد و فعالیتها و جهت گیریهاى گروهى و فردى است که براى دست یابى به «اهداف»، «منافع» و «ارزشهاى» گروهى یا فردى صورت مى گیرد.

بسیارى از نظریه پردازان سازمان، عناصر فوق را در بررسى سازمان به عنوان عناصر اساسى آن مورد توجه قرار داده اند، اما هنوز نمى توان یک نظریه با اصول و مفروضات مشخّص در این باره تعیین کرد و تا رسیدن به این مرحله از تکامل نظریه، کمى فاصله داریم.

بحث تضاد و قدرت، تاکنون یا به عنوان پدیده اى استطرادى و جداى از بحثهاى اصلى سازمان مطرح شده و یا به عنوان زیر مجموعه و بحثهاى فرعى موضوعات اصلى دیگرى مطرح مى شده اند و به ندرت به عنوان پدیده هایى که ماهیت و طبیعت سازمان را تشکیل مى دهند بدانها نگریسته شده است.

تعبیرها و تفسیرهاى مختلفى از نظریه کثرت گرا مطرح شده است. اماآنچه که ماازگفتگوهاى گسترده اى، که انجام داده ایم، به دست آورده ایم این است که نظریه کثرت گرا، در نقطه مقابل نظریه وحدت گرا، بر سه عنصر کلیدى “منافع”، “تضاد” و “قدرت” در تحلیل سازمانى تأکید دارد. این دیدگاه، این سه مفهوم را به عنوان واحدهایى که با یکدیگر در ارتباط هستند، به عنوان مفروضات بنیادى سازمان ملاحظه مى کند.

در بحث منافع، در حالى که، از نقطه نظر وحدت گرایان، افراد سازمان همکارانى هستند که با مشارکت هم، جهت رسیدن به یک هدف مشترک کار مى کنند، کثرت گرایان بر منافع و اهداف فردى اصرار مىورزند.

دیدگاه کثرت گرا، معتقد است که اگر افراد به اهداف سازمانى علاقه نشان مى دهند صرفاً به این جهت است که آنها را در راستاى اهداف فردى و گروهى خود مى بینند. اهداف سازمانى، اگر براى افراد موجّه هستند، به دلیل مشروعیت شان نیست بلکه از این نظر مورد توجه هستند که مجموعه منافع فردى و گروهى را تحت پوشش قرار داده و تأمین مى کنند.

و

 

فهرست مطالب

مقدمه

دیدگاه وحدت گرا
دیدگاه کثرت گرا
به سوى تبیین روشن از نظریه کثرت گرا
قدرت یا کنترل اجتماعى؟
قدرت مشروع یا نا مشروع؟

قدرت مثبت یا منفى؟
قدرت بالفعل یا قدرت بالقوّه؟
قدرت متناوب یا قدرت جدا نشدنى؟

پایان

 

عنوان : نظریه کثرت گرا چیست

فرمت : پاورپوینت

حجم : 236 کیلوبایت

تعداد صفحات : 40

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

نظریه کثرت گرا چیست